Czy Exim S.A. mógł rozpocząć swoją działalność w 1996 r. i otrzymać certyfikat Jakość Roku „Q” w 2009 i 2010 r.?

Na swojej stronie internetowej Exim S.A. czołowy polski organizator turystyki informuje:

Exim Tours rozpoczęło swoją działalność na polskim rynku w 1996 roku. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz pasji organizowania wyjazdów obecnie firma znajduje się wśród czołowych polskich touroperatorów. W ciągu całego okresu prowadzenia swojej działalności, Exim Tours otrzymało liczne prestiżowe nagrody oraz certyfikaty, m.in. Jakość Roku „Q” w 2009 i 2010 roku, Certyfikat Śląskiej Izby Turystycznej, Certyfikat Rzetelności oraz Certyfikat członkostwa w Polskim Związku Organizatorów Turystyki. Zgodnie z ustawą o usługach turystycznych Exim S.A. posiada gwarancję ubezpieczeniową wystawioną przez Europäische Reiseversicherung AG (…).

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być w porządku. Marka „Exim Tours” jest dobrze znana i nie budzi wątpliwości odwoływanie się do długoletniej historii.

Z drugiej jednak strony powstają poważne wątpliwości co do zgodności z prawdą tego komunikatu. Do 2011 r. imprezy turystyczne pod marką „Exim Tours” oferowała firma Exim Tours sp. z o.o. W tym roku doszło do głośnej zmiany – powstała spółka Exim S.A., która to obecnie prowadzi działalność z wykorzystaniem marki Exim Tours. Jeżeli jednak Exim S.A. to inny podmiot niż Exim Tours sp. z o.o., to czy może ona pisać o rozpoczęciu działalności przez Exim Tours w 1996 r. lub  też o zdobyciu certyfikatu Jakość Roku „Q” w 2009 i 2010 roku? Mam co do tego poważne wątpliwości.

dr Piotr Cybula, radca prawny

Reklamy

6 responses to “Czy Exim S.A. mógł rozpocząć swoją działalność w 1996 r. i otrzymać certyfikat Jakość Roku „Q” w 2009 i 2010 r.?

  1. W mojej ocenie taka informacja nie narusza prawa, a przynajmniej nie spełnia przesłanek z art. 7 pkt 2 ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom handlowym. Należy pamiętać, że spółki prawa handlowego można przekształcać, a zgodnie z art. 553 k.s.h. nowej spółce przysługują wszystkie prawa i obowiązki poprzedniczki. Trudno również byłoby – w mojej ocenie – wykazać, że takie działanie wprowadza przeciętnego konsumenta w błąd.

  2. A jeżeli bym powiedział, że może wprowadzić w błąd nie tylko przeciętnego konsumenta, ale nawet znawcę prawa konsumenckiego? Na jakiej podstawie przyjął Pan, że zastosowanie znajdzie art. 553 k.s.h.?

  3. Nie mam też podstaw, aby twierdzić, że nie ma tutaj zastosowania art. 553 k.s.h. – rozważam jednak taką ewentualność. Nie znam niestety okoliczności „głośnej zmiany” i opieram się tylko na tym wpisie 🙂

    Poza tym patrząc na to z drugiej strony, czy nie jest prawdą, że Exim Tours powstało w 1996 roku i w ww. datach otrzymało określone certyfikaty?

    • No właśnie, czytając tę informację na stronie „Exim” wydaje się, że przepis ten powinien znaleźć zastosowanie. Co więcej, w co najmniej dwóch artykułach prasowych pojawiły się informacji ze strony przedstawicieli Exim S.A., że doszło do „zmiany formy prawnej” oraz „zmiany prawnej spółki”. W praktyce jednak z tego co się zorientowałem jedna spółka formalnie zakończyła tę działalność (prowadzi obecnie inną działalność), a druga rozpoczęła. Jeżeli tak jest w rzeczywistości, to nowa spółka korzysta z renomy, certyfikatów itd. poprzedniej spółki. I tu pojawia się pytanie, czy jeżeli jest to zupełnie inny podmiot, to może on powoływać się na de facto renomę, certyfikaty itd. innej spółki. Te wątpliwości wynikają przede wszystkich z dwóch okoliczności: 1) może to wprowadzać w błąd co do tożsamości przedsiębiorcy (może się wydawać, że znajduje zastosowanie art. 553 k.s.h.; 2) spółka powołuje się na informacje odnoszące się do innego podmiotu, co może budzić wątpliwości np. z punktu widzenia ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, czy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

  4. Wszystko na dobrą sprawę można znaleźć w KRS. Szybkie sprawdzenie i widzę, że daty się zgadzają, a „Tours” chyba zmieniło nazwę, jeśli numer KRS znaleziony w internecie jest prawidłowy. Pomijając jednak ten wątek, to trzeba przyznać, że na stronie jest informacja, że Exim Tours rozpoczęło działalność w tym i w tym roku i później uzyskało certyfikaty, a nie Exim S.A.Oczywiście można zadać sobie pytanie, po co na stronie Exim S.A. są informacje o Exim Tours 🙂

  5. Bardzo ciekawa sprawa… Moim zdaniem nie narusza to prawa, jednak, jak ktoś już wyżej powiedział, wszystko można znaleźć w KRS, a tam informacje na pewno są prawdziwe. Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s